Nepřehlédněte...

Vážení zákonní zástupci, po dobu hlavních prázdnin (29. června – 1. září 2019) bude školní družina po projednání se zřizovatelem uzavřena.
Zpět
07.02.2019, Michaela Šicová

Experimentování s funkcemi aneb čarodějnice má hodně kilo!

Všimli jste si někdy, že matematika propojuje obyvatele celého světa? Je bohyní všech věd a „mein Freund“. My to všechno víme, a proto jsme si v úterý 5. února pozvali v rámci projektu Implementace Krajského akčního plánu (IKAP) Ústeckého kraje důvtipné profesory, kteří objevili její kouzlo.

Všechno začalo jednou prostou otázkou – zda vynikáme v této vědě. Nejdříve jsme se po sobě dívali a zjišťovali reakci ostatních, nikdo se nehlásil, ale rázem jsme pochopili, že ona je ta jediná, ta pravá. Je to jako s Romeem a Julií, matematika se nezaměřuje jen na sebe, ale spojuje všechny obory, to je její kouzlo.

Náš workshop probíhal po dobu tří hodin. Zažili jsme mnohé od sypání písku až po vnímání zvuku a právě ten bych vám ráda popsala. Začátek byl plný očekávání, a jakmile paní zástupkyně bílinského gymnázia spustila zvuk o výšce 14 000 Hz, naše uši zpozorněly a hlavy začaly brnět. Popsala bych to jako úžasný zážitek s uvědoměním. Dále jsme se dozvěděli, že s přibývajícím věkem se sluch zhoršuje, takže když proběhla anketa o slyšení vysokých tónů a paní profesorka postupně přidávala více a více tisíc Hz, starší žáci a učitelé přestávali zvuk slyšet a ani nezaregistrovali jeho spuštění (zatímco my ostatní tiše trpěli).

Celá beseda byla užitečná a jsme rádi, že si na nás udělal pan profesor Jiří Henzl a paní profesorka Miroslava Auliková čas, a doufáme, že se za námi opět přijedou podívat.

A jak to je s tou čarodějnicí? Čarodějnice má kilo měsíce. Jsem, nebo nejsem čarodějnice?

Lucie Martináková, žákyně třídy 9. A

Fotogalerie